Журналісти редакції розслідувань Суспільного у березні 2023-го отримали лист від анонімного джерела. За повідомленням був лінк на файлообмінник із 25-ма гігабайтами даних. У них — кілька місяців листування Дмітрія Рогозіна — ексдиректора “Роскосмосу”, одного з найбільших російських пропагандистів та прибічників війни РФ проти України. Журналісти отримали доступ не лише до його листування, особистих фото та документів, які він надсилав через месенджер, а й до інформації, що показує його намагання отримати нову посаду після звільнення з “Роскосмосу”, спроби взяти під політичний контроль окуповані частини Донецької та Луганської областей та, за нашими оцінками, отримати держзамовлення на виробництво військової техніки.

Редакція розслідувань кілька тижнів аналізувала та верифікувала дані, отримані з листування. Через значний обсяг інформації у цьому матеріалі ми дамо лише частину з того, що вдалося дізнатися, та продовжимо розкривати секрети Рогозіна у подальших матеріалах.

Хто такий Рогозін

Дмітрій Рогозін — один з активних прибічників війни Росії проти України. До липня 2022-го він керував російською державною корпорацією з космічної діяльності “Роскосмос”. Ще на цій посаді, у червні 2022-го, на своїй сторінці у твіттері він закликав “покінчити” з Україною, погрожував ядерним ударом Фінляндії та Швеції за їхній вступ до НАТО. А також відмовився виконувати контракти “Роскосмосу” з компаніями з країн, які підтримують Україну.

До “Роскосмосу” Рогозін був депутатом російської Держдуми, заступником голови уряду РФ, відповідальним за військово-промисловий комплекс та навіть представником Росії у НАТО. Усі ці посади принесли йому тісні зв’язки у російській та міжнародній політиці.

Опісля звільнення з посади директора “Роскосмосу” Рогозін почав їздити на Донеччину та Луганщину. Спершу начебто з гуманітарною місією, проте згодом у телеграм-каналі Рогозіна почали з’являтися відео, де він бере участь у військових діях, позиціонує себе добровольцем підрозділу бойовиків “Барс-11” та, як він сам себе називає, головою військово-технічного центру (або групи військових радників, або військово-промислової компанії) “Царські вовки” (про них ми розповімо нижче).

Рогозін почав об’єднувати під егідою свого центру приватних розробників та виробників військової техніки, зокрема роботизованої системи “Маркер” та безпілотників. Ймовірно, основна мета — отримати на ці розробки державне фінансування. Виробництвом безпілотників, зокрема, займається і його син — Алєксєй Рогозін.

Рогозін-старший на тимчасово окупаній частині Донбасу не лише просуває випробування нових зразків техніки, у промисловому виробництві якої зацікавлений, а й бере участь у воєнних діях, чим хизується у соціальних мережах та у листуванні з друзями.

Окрім того, використовуючи зв’язки у ЗМІ, Рогозін просуває антиукраїнські й провоєнні ідеї. Його телеграм-канал, який цитує російська преса, недавно перейменований у “Рогозін на фронті”, має понад 85 тисяч підписників.

А ще, як журналісти Суспільного з’ясували з листування Рогозіна, він почав постачати бойовиків так званих “ДНР” та “ЛНР” космічними знімками, які ті використовують для викриття позицій українських військових.

Лист та верифікація даних

“Дякуємо за вашу роботу. Ось зламана переписка Рогозіна. Сподіваємося, ви знайдете там матеріали для чергового розслідування”, — такий лист надійшов 23 березня на електронну пошту шеф-редакторки редакції розслідувань Суспільного Інни Білецької.

За лінком у листі ми знайшли витягнуті дані з одного з месенджерів Рогозіна, в якому він підписав себе “Патріот”. Дата, вказана на файлах, підказувала, що зламали переписку Рогозіна 13 лютого. Доступ до даних з неї закінчується у цей день.

Загалом у файлах було 202 чати Рогозіна — з членами його родини, підлеглими, бойовиками, які воюють проти України на Донеччині та Луганщині, та з впливовими політиками та посадовцями Російської Федерації.

Деякі переписки починалися з квітня 2022 року. Інші — з січня 2023-го. Ймовірно, витягнути вдалося лише частину даних зі зламаного месенджера.

Ми перевірили частину номерів телефонів, вказаних у чатах — вони дійсні та належать тим людям, чиїми іменами були підписані у листуванні Рогозіна.

Ми співставили дані з переписок Рогозіна з подіями, заявами у ЗМІ, з опублікованим у його власному телеграм-каналі, і переписка видається нам справжньою. Та ми не можемо гарантувати, що у викачані з месенджера колишнього голови “Роскосмосу” матеріали не було стороннього втручання до моменту, поки вони не потрапили до редакції. Можемо лише запевнити, жодних вказівок, які фрагменти використовувати й на що звертати увагу в матеріалах, розміром понад 25 гігабайтів, ми не отримували.

Окрім того, верифікувати, що це саме чат Рогозіна, допомогло кілька деталей. По-перше, серед фото та відео у переписках, є ті, що не були у публічному доступі. Наприклад, фото прийомного сина Рогозіних, друзів та онуків Дмітрія Рогозіна.

Прийомний син Дмітрія Рогозіна Ніколай Грішин (третій зліва у нижньому ряду). Фото з листування Дмітрія Рогозіна

“Третій зліва у нижньому ряду — наш з Татьяною вихованець та прийомний син. 9 років тому взяв його з молодшою сестрою з дитячого дому у Ростовській області. Батьки-алкоголіки, позбавлені батьківських прав, померли від туберкульозу. Його звати Ніколай Грішин. Курсант Сизранського військового училища пілотів армійської авіації. Наприкінці жовтня отримає лейтенантські погони. І на фронт”, — так Рогозін 12 жовтня писав другу Алєксандру Рубцову, колишньому гендиректорові компанії “Ільюшин Фінанс Ко”.

З розмови з самим Ніколаєм більше схоже, що Рогозін опікувався ним та його сестрою, але не виховував у своїй родині.

“Д.О. (Дмітрій Олєговіч — ред.), вибачте за таке запитання. А хто ці молоді люди, це ваші внуки?”, — запитував Ніколай за фото, надіслані 23 червня 2022 року зі станиці Манич, куди Рогозіни заїжджали дорогою з відпустки у Ялті.

Дмітрій Рогозін з внуками. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Так, Фьодор — 17 років, суворовець, Марія — 14 років і Артьом — 8 років, плюс — племінниця Ангєліна — 13 років”, — відповів йому Рогозін і отримав від “прийомного сина”: “Велика родина у вас”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

12 жовтня Грішин надіслав Рогозіну фото з одруження сестри (тієї, яку Рогозін начебто теж вдочерив) і повідомив, що вона одружилася у той день офіційно.

Переписки з сестрою Грішина серед отриманих файлів немає, але з Ніколаєм Рогозін постійно підтримував зв’язок, зокрема розповідав йому про свій досвід пілотування та участь у війні проти України, розпитував про справи хлопця, навчання та радив не поспішати на війну.

21 жовтня писав йому: “Не поспішай. Спершу набудь досвід пілота. Армійська авіація тут себе проявила дуже добре, але спершу були втрати, оскільки далекосхідні пілоти літали як на параді. Їх і збивали… Ця війна не швидко закінчиться”.

Після закінчення училища Грішина відправили служити на аеродром у селі Чернігівці Приморського краю. Ніколай просив Рогозіна допомогти йому перевестися на інше місце служби, мовляв, Чернігівка — за 7000 кілометрів від місця, де живуть його родичі й родичі дружини. Судячи з подальших повідомлень, ще станом на лютий Грішин залишався саме там, а його дружина знайшла у селі роботу.

Дмітрій Рогозін з дружиною Татьяною Рогозіною. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Серед повідомлень багатьом контактам є і записані аудіо — на них голос, схожий на голос Рогозіна. Наприклад, як у листуванні з дружиною Татьяною. Вона просила чоловіка відправити до неї охоронця, щоб він допоміг і пригледів за рюкзаком, поки вона кататиметься з внуком Тьомою.

Чоловік їй відповідає, що відпустив “хлопців” пообідати. І може сам приїхати, щоб у кутку з книжкою посидіти.

Серед переписок є особисті документи ексдиректора “Роскосмосу”, а також документи його підлеглих, номери автівок, якими користується, та адреси, де проживають Рогозіни.

Наприклад, військовий квиток пропагандиста, де зазначено, що він має звання майора, але не проходив військову службу у збройних силах РФ.

Військовий квиток Дмітрія Рогозіна. Фото з листування Дмітрія Рогозіна
Військовий квиток Дмітрія Рогозіна. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

А також паспорти Рогозіна та його охоронців, які їздили з ним на окуповані території України та брали участь у військових діях.

Паспорт Дмітрія Рогозіна. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Серед повідомлень — деталі його поранення під час святкування дня народження у Донецьку. Про них, як і про безпосередню участь Рогозіна у війні в Україні та його самопросування в інформаційному просторі РФ, ми розповімо у наступних частинах розслідування.

За посаду з “Начальником” домовлявся Ротенберг

Рогозін демонструє абсолютну лояльність до президента РФ. “Він”, “Начальник”, “ВВ”, “Головнокомандувач” — лише так у переписці Рогозін та ті, з ким він спілкувався, згадують Путіна. Прізвища російського диктатора не називають.

Ні публічно, ні у приватних повідомленнях Рогозін не критикує Путіна, хоча критикує його оточення та зі зневагою ставиться до міністра оборони Сєргєя Шойгу.

Таку поведінку можна пояснити, зокрема, намаганнями Рогозіна отримати нову посаду. Влітку 2022-го представник Кремля Дмітрій Пєсков заявляв, що відставка Рогозіна з посади директора “Роскосмосу” не пов’язана з претензіями до його роботи. Російські ЗМІ тоді писали, що Рогозін має перейти на іншу посаду — у Кремль. Проте за дев’ять місяців російський пропагандист так і залишився “непрацевлаштованим”.

У переписці, яку отримали журналісти Суспільного, обговорення причин звільнення немає, але Рогозін очікував, що йому от-от запропонують щось нове.

21 січня 2023 року він писав своєму охоронцю, а офіційно колишньому раднику голови “Роскосмосу” Сєргєю Гугушкіну, запрошуючи їхати з ним на Донбас: “Сєрьожа, ми ніколи не сидимо на місці. Я узгодив з ним (Путіним — ред.) цю поїздку. Можливо, оголосять, коли там буду. Це неважливо. Маховик вже запущений”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Рогозін лобіював питання працевлаштування через близького до Путіна російського мільярдера Аркадія Ротенберга. У їхньому листуванні — багато підлабузництва.

27 вересня 2022 року Ротенберг відповів Рогозіну: “Доброго ранку, рідний!!! Я трохи закрутився, але дуже сумую!!! Я сьогодні прямо наберу його і нагадаю!!! Потім побачу і доб’ю!!! Приблизно дай орієнтири!!! Нехай Господь тебе охороняє!!! Ти потрібен батьківщині, він просто теж закрутився!!!”.

Ввечері додав: “Все сказав і зрушення почалися!!!”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

1 жовтня Рогозін знову написав Ротенбергу: “Будь ласка, скажи йому, що вистачить мене у тилу тримати. Та й в міноборони треба “не меблі пересувати, а дівчат змінювати”. Обіймаю тебе з надією”.

Ротенберг відповів коротко: “Він вже з Вайно (Антон Вайно — керівник адміністрації президента РФ — ред.) розмовляв про тебе!!! Чекай”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

4 жовтня Ротенберг сам пише, що нагадує “йому” про Рогозіна. Відповідальність за відсутність “зсувів” обоє перекладають на Вайно.

Розмова 7 жовтня 2022 року — чергове підлещування Рогозіна до “Верховного”: “Аркадій Романовіч, вітаю тебе з ювілеєм твого друга і нашого Президента! Дай Боже йому здоров’я, мудрості, рішучості й ПЕРЕМОГИ! Обіймаю”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Наступного дня Рогозін уже сам запропонував посаду для себе: “Брате мій, — пише він Ротенбергу. — Зараз треба вводити у бій рішучих людей. Неможливо дивитися на імпотенцію оточення і міноборони. Це відіб’ється на Його репутації. Потрібні термінові зміни. Хай всю воєнну складову операції віддасть Суровікіну. Як новому начальнику генштабу. А всю цивільну складову віддасть мені. Ми вдвох впораємося”.

Ротенберг на це відповів: “Суровікіна вже призначать на СВО. Треба тебе просувати. Він мені обіцяв”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

22 жовтня Рогозін пише Ротенбергу, що він у Донецьку і хоче передати “Начальнику” короткий лист: “Планую описати свої враження від зустрічі з комбатами донецьких і добровольчих батальйонів, реальну картинку щодо їхнього забезпечення, а також деякі пропозиції щодо організації мирного життя. Провів тиждень тут, тому у курсі їхніх потреб”.

Ротенберг відповідає, що буде бачитися з “ним” 29 жовтня, але може передати лист і раніше.

До слова, згадані листи — звіти з Донбасу для Путіна — Рогозін готуватиме і пізніше. Точніше, “доповіді ВВ” писатиме для нього його помічник Артьом Мєльніков — колишній керівник служби внутрішнього аудиту “Роскосмосу”. Рогозін забрав його на роботу у “Царські вовки”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Ротенберг відповів, що 25 жовтня лист Рогозіна “доставили”. 1 листопада — після зустрічі з Путіним — мільярдер написав Рогозіну, що реакція на його лист “хороша”.

12 листопада у російських телеграм-каналах з’явився допис, що “питання про призначення Рогозіна знову відтерміноване”: “Колишній голова “Роскосмосу”, за чутками, претендував на посаду заступника голови АП чи віцепрем’єра й одночасно постпреда… За розмовами, довготривале непризначення Дмітрія Рогозіна джерела вважають результатом його провалів, зокрема, у роботі зі створення супутникової групи, що сьогодні стає очевидним на фоні СВО”.

Рогозін написав Ротенбергу, що, за його даними, цей матеріал розмістили на замовлення Сєргєя Кірієнка — першого заступника голови адміністрації президента РФ.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Кілька днів у листопаді Ротенберг не реагував на повідомлення Рогозіна, зокрема про його поїздки на Донбас. Наступні місяці повідомлення з боку мільярдера стали менш частими та детальними.

25 листопада у російських ЗМІ з’явилася інформація, що посада голови рахункової палати стане вакантною: очільник установи Алєксєй Кудрін до кінця року перейде на роботу у “Яндекс”.

Рогозін надсилає цю новину Ротенбергу, а той перепитує: “Ти хочеш?”. Рогозін відповідає, що “Він це пропонував”. “Мені здається, що можна на багато що впливати й тобі допомога”, — додає Рогозін.

“Тоді погоджуйся, а далі побачимо”, — відповідає йому Ротенберг, але Рогозін зазначає, що йому ще ніхто не телефонував. Мільярдер радить йому це зробити самому.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Того ж дня Ротенберг повідомляє, що всі фото з Донбасу, які йому Рогозін надсилав, той передавав Путіну, і у того начебто була хороша реакція.

“Ну, я ж за батьківщину і за нього”, — пише Рогозін.

“Він це цінує!!! Я теж!!!”, — відповідає йому мільярдер.

28 листопада Рогозін написав Ротенбергу: “Аркадію Романовичу, доброго ранку. Сьогодні буду намагатися дотелефонуватися до Начальника. Ти зателефонуєш також? Скажу йому, що передам через тебе оперативну записку з важливою для нього інформацією із зони бойових дій, а також попрошуся на зустріч”.

Ротенберг відповів коротко: “Ти скажи йому, що згоден на цю посаду! Я буду у Москві до 17:00 і буду набирати”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Інформації, чи відбулася розмова того дня, у повідомленнях немає. 30 листопада Рогозін прозвітував Ротенбергу, що зустрічався з секретарем ради безпеки РФ Ніколаєм Патрушевим і заступником голови уряду РФ Дєнісом Мантуровим: “Допомагають у роботі. Дуже зацікавилися моїми діями у зоні СВО”.

2 грудня Рогозін перепитує, чи є новини. “Поки нема!!! Все сказав і відправив!!! Каже, він же відмовився? Я сказав, що вже згоден чи ще щось, але сидіти без роботи не може, треба країні допомагати. Сказав, що розуміє”, — відповів Ротенберг.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

12 січня Рогозін та Ротенберг зустрічалися, а 14-го мільярдер був на зустрічі у Путіна. “Щодо тебе сказав, що все буде добре і ти будеш задоволений”, — написав того дня Ротенберг.

5 лютого Рогозін попросив Ротенберга надіслати “Начальнику” відео робота “Маркер” і пожартував: “Поки мене призначати будемо, ми до Києва дійдемо”.

Розмова обривається 12 лютого. Станом на початок травня Рогозін залишається без державної посади.

“Молодий аліментник” Борісов, “піарник ЗСУ” Прігожин та “козел” Шойгу

Публічно Дмітрій Рогозін практично не критикує свого наступника на посаді директора “Роскосмосу” Юрія Борісова, міністра оборони РФ Сєргєя Шойгу чи власника ПВК “Вагнер” Євгєнія Прігожина. Проте у приватних переписках намагається дискредитувати їх. Він пересилав впливовим та відомим росіянам критичні чи насмішкуваті дописи з телеграм-каналів про згаданих людей з в’їдливими коментарями.

Найбільше діставалося Юрію Борісову. Рогозін спамив повідомленнями з телеграм-каналів, які розповідали про поломки на міжнародній космічній станції (витік пального), які сталися за Борісова, та про конфлікт Борісова з його колишньою дружиною. Рогозін називає Борісова “жалюгідним”.

“Він навіть своїми словами пояснити не може. Намагається читати монітор. Жалюгідний”, — писав Рогозін 11 січня ексдепутатові Держдуми Сєргєю Жигарєву, журналістові РІА Дмітрію Рєшетнікову, ексзаступнику голови “Роскосмосу” Юрію Урлічічу, заступнику керівника Федерального агентства повітряного транспорту Дмітрію Ядрову і т.д.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

У повідомленнях заступнику генпрокурора РФ Дмітрію Дємєшину Рогозін звинуватив Борісова у корупції: “Серце болить за все, що зараз відбувається. Всім керують сини Борісова. Корупція пишним цвітом”. “Так, це фіксується”, — відповів йому прокурор.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

І хоча Рогозін приватно поливає брудом Борісова, 16 січня він зустрічався з ним і обговорював можливість використання космічного обладнання для військових цілей. Про зустріч є як у їхній переписці, так і у повідомленнях до інших людей.

Шойгу та його родину Рогозін критикує не менше. Розсилаючи відео з відпочинку у Дубаю зятя та Ксєнії — доньки Шойгу, а також її пости, ексдиректор “Роскосмосу” називав Ксєнію Шойгу ідіоткою.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Самого Шойгу Рогозін у переписці з бойовиком Едуардом Басуріним йменує “козлом” — така реакція була на пост від 18 грудня пропагандиста Шарія, в якому той писав, що Шойгу не був на фронті.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Євгєнія Прігожина Рогозін у вже згаданих повідомленнях до мільярдера Ротенберга називає “собакою, яка зірвалася з ланцюга”, Ротенберг кличе його “моською”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

“Що за козел цей повар… Таке враження, що він — головний військовий стратег фронту (професійні військові у ПВК, виявляється, не рахуються) і піарник ЗСУ. Ідіот… Мерзотник”, — писав Рогозін ексречнику “Роскосмосу” Дмітрію Струговцу, коли 10 січня Прігожин визнав, що українські війська хоробро захищають Соледар та Бахмут.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

У переписці з журналістом та колишнім керівником пресслужби “Роскосмосу” Владіміром Устімєнком, який запитував Рогозіна, як йому допомогти у протистоянні з Прігожиним, Рогозін пояснив, чому відкрито не критикує власника ПВК, так: “Нащо мені йому протистояти? Це дрібний гівнюк, який береги сплутав”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Проте деякі проєкти Прігожина Рогозіну довподоби. Російському мільярдеру-забудовнику Аразу Агаларову 1 листопада він пропонував:

“Зверніть увагу, будь ласка, на цю новину: “У Санкт-Петербурзі буде створений “ВАК Вагнер Центр”, в якому можуть працювати спеціалісти в галузі оборонних і інформаційних технологій з метою підвищення обороноздатності Росії”. Попри те, що цей Прігожин — суцільний мерзотник і божевільний, у цій його пропозиції є важлива думка. Він надає на “безкоштовній” основі приміщення для тих талановитих інженерів, яким просто ніде працювати й збирати свої винаходи (безпілотники, наприклад). І вони до нього підуть, не розуміючи, що безкоштовним буває тільки сир у мишоловці. Але я зразу подумав про вас і про ваші можливості. Якщо справді на довгий час, поки йде війна і санкції, велика кількість площ експо у “Крокусі” (міжнародний виставковий центр у Красногорську Московської області — ред.) простоюють, можна було б запропонувати те саме — розташувати там безкоштовно колективи інженерів-ентузіастів для створення і просування в інтересах Донбасу і нових територій різних технологій, не лише військових… Ви розумієте, який ефект буде? Ще більший, аніж коли під час ковіду, коли ви місця для госпіталю надали. І це також буде дуже сильним захистом у вашій боротьбі з Гєрманом (ймовірно, з Гєрманом Грєфом, головою правління “Сбєрбанку Росії” — ред.) і силою, що зміцнить ваш авторитет в елітах у Президента. Ну, а я постараюся не лише наповнити цю ідею змістом, але і публічно розкрутити”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Араз Агаларов відповів, що подумає.

“Царські вовки” і Мєдвєдєв

З осені 2022 року Рогозін публічно цікавиться життям на окупованих територіях Донеччини та Луганщини, а також начебто хоче підсилити російську армію новітніми технологіями.

Проте за іміджем “патріота” стоять і меркантильні інтереси: судячи з нашого аналізу переписок, Рогозін намагається стати посередником між приватними розробниками військової техніки та бюджетними замовленнями.

Для цього він піариться у ЗМІ, зустрічається з заступником голови ради безпеки Росії Дмітрієм Мєдвєдєвим та “опікується” приватними розробниками й виробничими потужностями на окупованих територіях.

Офіційно “посередником” Рогозін пропонує науково-технічний центр “Царські вовки”. Він називає його то групою радників, то приватною військово-промисловою компанією.

Цей бренд Рогозін використовував для проведення конференції у Таганрозі 21 лютого, де збиралися як військові, так і представники компаній для “аналізу поточного стану і заходів підвищення ефективності застосування безпілотних літальних апаратів та наземних безпілотних комплексів”.

19 січня Рогозін надсилав своїй секретарці Лєні Єфрємовій вордівський документ (ймовірно, для друку — так Рогозін робив часто) з “пропозиціями щодо реалізації комплексу заходів для скорочення термінів розробки комплексів БПЛА”.

З повідомлень не зрозуміло, кому саме мали б адресовуватися ці пропозиції, але серед пунктів є один, який показує мету Рогозіна:

“За період листопада-грудня 2022 року НТЦ “Царські вовки” організував цілий комплекс прикладних експериментів у зоні проведення СВО, випробувано понад 15 зразків ініціативних розробок зброї, військової та спеціальної техніки в інтересах 1-го і 2-го армійських корпусів “ДНР”, “ЛНР”, а також добровольчих батальйонів БАРС.… Просимо розглянути доцільність: 1. Рішенням колегії військово-промислової комісії уповноважити НТЦ “Царські вовки” виконувати експертну функцію у частині оцінки, впровадження і регулювання ініціативних робіт у сфері БПЛА. 2. Рішенням координаційної ради при уряді РФ щодо забезпечення потреб збройних сил РФ, інших військ, військових формувань і органів створити робочу групу з забезпечення потребами у сфері БПЛА, включивши в її склад НТЦ “Царські вовки”.

Того ж дня, 19 січня, у Рогозіна була зустріч із Дмітрієм Мєдвєдєвим, на яку, до слова, він потрапив тільки після того, як здав тести на ковід, грип та навіть ГРВІ.

Наступного дня Рогозін писав ще одному російському мільярдерові Константіну Ніколаєву: “Вчора зустрічався з Д.А. Мєдвєдєвим. Обговорювали його участь у створенні особливого порядку взяття на озброєння приватних розробок. Будемо готувати з ним зустріч — презентацію робіт і нараду з участю мінпромторгу та міноборони на тему підтримки робіт приватних компаній, а також ініціативних розробок в інтересах фронту. Мій Алєксєй (син — ред.) зараз складе анкету учасника з пропозиціями щодо форми паперової й натурної презентації. Прохання її оперативно опрацювати та повернути нам для подальшого оброблення і передачі у ВПК і радбез”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Повідомлення з проханням заповнити анкету Рогозін надіслав кільком розробникам, з якими працює і чиї розробки намагається просунути на фінансування з держбюджету. Серед них, зокрема, роботизована система “Маркер”, система супутникового зв’язку “Гонєц” та безпілотники.

За “Гонца” просили у ФСБ

Серед техніки, яку просуває Рогозін, найбільше нас зацікавила система супутникового зв’язку “Гонєц”, бо саме її ексдиректор “Роскосмосу” тримає у найбільшій таємниці.

У листопаді у своєму телеграм-каналі Рогозін писав, що “Царські вовки” у донецькому аеропорту провели “у реальних бойових умовах випробування одного із засобів зв’язку, які можуть знадобитися на фронті”. А 11 грудня він звітував, що допоміг військовим зв’язківцям поспілкуватися з розробниками радіостанцій щодо технічних проблем.

В обох випадках йдеться про систему персонального супутникового зв’язку “Гонєц”, яку розробляли на замовлення федерального космічного агентства Росії. Експлуатує систему, яка має 18 супутників на орбіті, акціонерне товариство “Супутникова система “Гонєц”.

18 листопада Рогозін ще не надто високо оцінював цю російську розробку. Він написав директорові ракетно-космічного центру “Прогрес” Дмітрію Баранову: “Ношуся фронтом. Забезпечую зв’язок артбригад (будете сміятися) за допомогою “Гонца”. Ніхто ще не придумав, як зробити його корисним, а я придумав, і це гівно виявилося корисним на витягнутому фронті для передачі цілей в умовах РЕБ і відсутності мобільного зв’язку”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

16 січня Дмітрій Рогозін написав генеральному директору цього товариства Павлу Чєрєнкову прохання надіслати фото абонентського обладнання “Гонца”, бо він “обговорив з Борісовим (директором “Роскосмосу” — ред.) його масове виробництво”, і той обіцяв, що “готовий вкластися у проєкт”.

“Моє завдання — розкрутити “Гонєц” у військах”, — додав Рогозін.

Російська система супутникового зв’язку “Гонєц”. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Наступного дня Рогозін надіслав Чєрєнкову текст новини, яку збирався публікувати: “На замовлення НТЦ “Царські вовки” спеціалісти АТ “Супутникова система “Гонєц” виготовили компактне переносне абонентське обладнання космічного зв’язку. Нагадаю, що російська багатофункціональна система персонального супутникового зв’язку, побудована на базі півтора десятка низькоорбітальних космічних апаратів, досі використовувалася у достатньо обмеженому масштабі й з вузьким набором цілей у зонах, де у принципі відсутнє покриття мобільним зв’язком — це світовий океан і простори півночі Росії та Сибіру. Виявляється, у цієї системи є й інше призначення. Ми вже випробували “Гонєц” у бойових умовах у донецькому аеропорту і на полігонах “ДНР”. Система довела свою затребуваність і — за деяких доопрацювань алгоритмів — потрібну оперативність передачі даних”.

Російська система супутникового зв’язку “Гонєц”. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Також у цьому дописі та у приватних повідомленнях з помічниками Рогозін згадував, що обладнання “Гонця” передали на артилерійську бригаду “Кальміус” 1-го армійського корпусу “ДНР” та “Барсу-11”. У “пакет” входили засоби прийому і передачі, ретранслятори, фідери, радіостанції й компактні рюкзаки.

А ще Рогозін писав вже іншому своєму контакту — Юрію Абрамову, що у Донецьку, “у безпечному місці”, встановили великі тарілки держпідприємства “Космічний зв’язок”, що дає альтернативний спосіб отримання потрібного для “республіки” об’єму інтернету.

У відповіді Чєрєнкова, ймовірно, і схована причина, чому назву системи зв’язку Рогозін у своїх дописах таки не озвучив:

“Дмітрій Олєговіч, а чи точно потрібно це в інформаційне поле пускати. Поки що ніхто і не думав цю частоту глушити, а тут можуть і задуматися”, — написав Чєрєнков.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Проте навіть без втручання українських військових система не працювала належним чином — принаймні у січні та лютому.

Так, 11 лютого помічник Рогозіна та колишній директор центру цифрового розвитку “Роскосмосу” Константін Шадрін повідомив, що “є нюанси” щодо “Гонців”, і переслав фото з навчань та відгук одного з бойовиків підрозділу “Барс-11” з позивним Адерба:

На фото зліва — житель Ростова Владімір Дроздов, третій зліва — краснодарець Деніс Прісяжнєнко (найімовірніше, саме він має позивний Адерба), крайній справа — представник “Гонца” Алєксандр Грісєнко. Другого на фото зліва ідентифікувати не вдалося. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Шадрін пропонує Рогозіну написати лист від імені Суровікіна до ФСБ і на прохання Рогозіна скидає йому проєкт такого листа. У листі вказаний адресат — т.в.о. керівника науково-технічної служби ФСБ Івашко.

У підготовленому листі більш детально описано, що саме не працює: “Схема організації зв’язку, яка існує, не дозволяє досягнути потрібних параметрів оперативності обміну між абонентськими терміналами… Для забезпечення виконання вимог у рамках проведення оперативно-розшукових заходів на мережі зв’язку МСПСС “Гонєц-Д1М” всі пакети повідомлень перед доставкою отримувачу передаються в апаратно-програмний комплекс СОРМ, який підключений до пульта управління СОРМ ФСБ Росії… Для абонентів, які перебувають на момент передачі в одній зоні радіовидимості одного КА (космічного апарату — ред.), час доставки повідомлення становить до 30 хвилин, при передачі через різні КА час доставки становить до 1 години й більше”.

У листі йшлося, що товариство “Гонєц” розробило схему передачі повідомлень через один космічний апарат, за допомогою якої час доставки може бути скорочений до п’яти хвилин. Від імені Суровікіна у ФСБ просили для “СС “Гонєц” дозволу на виділення окремого сегменту абонентських пристроїв і коректування для них схеми організації зв’язку між двома АТ у режимі “прямої ретрансляції” без запису повідомлень у базу даних АПК СОРМ.

“Міф” про робота “Маркер”

26 січня Рогозін написав у своєму телеграм-каналі: “Переговорив ще раз з колегами з “Андроїдної техніки” і Фонду перспективних досліджень. Всі згідні, що наш ударний “Маркер” за час, що лишився до прибуття в Україну “Абрамсів” і “Леопардів” повинен бути підготовлений для їхнього знищення разом з екіпажами”.

“Маркер” — це безпілотна машина, здатна рухатися за заданим маршрутом, виявляючи небезпеки та перешкоди й оминаючи їх. У 2021 році цього робота випробовували на космодромі “Східний” і позиціонували його як робототехнічну охоронну платформу для патрулювання території, виявлення порушників, їхнього перехоплення та для боротьби з безпілотниками. Такі характеристики машині давав сам Рогозін, тоді ще будучи директором “Роскосмосу”.

На прохання Рогозіна 2 лютого гендиректор “Андроїдної техніки” Євгєній Дудоров надіслав відео випробувань “Маркера” для оприлюднення на телеканалі “Россія 1”. Частину з пересланих відео, відповідно до вказаної дати, зняли ще у 2020 році. Як і це відео.

15 січня 2023-го Рогозін називатиме “Маркер” уже безпілотною розвідувально-ударною машиною, яка “має технічний зір і автоматичну систему управління, в умовах радіоелектронної боротьби працює автономно, самостійно виконуючи бойове завдання, вказуючи об’єкти ворога на відстані не менше 15 кілометрів, а також обираючи за пріоритетами ворожі цілі, що перебувають у зоні ураження його власних вогневих засобів”.

Але, фактично, “Маркерів” є чотири. І ще станом на лютий тривали їхні випробування. Міф про те, що вони вже можуть знищувати західні танки створив сам Рогозін та журналіст “РІА.Новості” Дмітрій Рєшетніков, який у січні брав у Рогозіна інтерв’ю. Запитання до інтерв’ю не лише довго узгоджували й підлаштовували під бажання Рогозіна, РІА опісля публікувало епізоди інтерв‘ю, а Рєшетніков надсилав Рогозіну новини для вичитки.

Одну з таких новин — про “Маркер” — Рєшетніков надіслав 24 січня. У повідомленні з посиланням на Рогозіна вказали, що вже у лютому робот “надійде у зону спецоперації в Україну” і “вже може автоматично визначати техніку противника”. У заголовку Рєшетніков пропонував вказати, що “Маркер” зможе автоматично визначати й знищувати “Абрамси”.

“Можна, до речі, для хайпу додати до “Абрамсів” “Леопарди”, — написав Рєшетніков.

“Так, звісно”, — відповів йому Рогозін.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Новина вийшла на “РІА.Новості” 26 січня. Того ж дня Рогозін надіслав її гендиректорові “Андроїдної техніки” Євгєнію Дудорову, на що той відреагував: “Починаємо працювати над детектуванням образів “Абрамса” і “Леопарда”, — і поставив смайли. “Я змушу ВПК і міноборони звернути увагу на цю машину”, — відповів йому Рогозін.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

29 січня Дудоров написав Рогозіну, що для того, щоб “Маркер” знищував західні танки, потрібно ще дати вказівку державному науково-дослідному інституту авіаційних систем проробити алгоритми навчання на цілі “танк Леопард” і “танк Абрамс”. І “позичити протитанкові керовані ракети для моделювання місця їх розташування на універсальний модуль корисного навантаження “Маркера”. Швидше за все, відпрацьовані ракети з військової частини або з заводу-виробника.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

“Маркер”, за нашими оцінками, поки що може знищувати хіба нерухомі об’єкти на полігоні, що він і зробив, відповідно до вже пізніших дописів Рогозіна, наприкінці березня за допомогою протитанкового ракетного комплексу “Корнет”.

Ще одна неправда, яку поширював Рогозін у соціальних мережах — “Маркери” на початку лютого привезли на Донбас. Насправді ж вивантажили машини у російському Таганрозі, про що йдеться у переписці з Дудоровим.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Безпосередньо на Донбас “Маркери” планували відправити лише 20 березня — для “роботи у Новоазовську”, місті на березі Азовського моря на Донеччині. І то, відповідно до планів, описаних у поширеній Дудоровим таблиці Exel, 24 березня “Маркери” планували перекинути назад до Таганрогу й одразу ж відправити до Магнітогорська, що за майже 2000 кілометрів від Донецька та де, власне, базується “Андроїдна техніка”.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Це перша частина розслідування про секрети Рогозіна. У наступній ми, зокрема, розповімо про безпосередню участь ексдиректора “Роскосмосу” у війні проти України, деталі його поранення у Донецьку та його підозри щодо того, хто відповідальний за обстріл ресторану, де він святкував у той день свій день народження. Також розкажемо про домовленості з заступником генпрокурора РФ про завод у Луганську, супутникові знімки “Роскосмосу”, які Рогозін завдяки своїм зв’язкам надавав для донецьких та луганських бойовиків, а також про те, як колишній очільник “Роскосмосу” поширює серед своїх контактів розповідь “бувалого бійця”, яка свідчить про воєнні злочини російських військових в Україні.

Джерело.

Від Admini4

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *