Президент США Джо Байден втретє за останні тижні зателефонував українському лідеру Володимиру Зеленському на тлі побоювань західних країн щодо потенційної нової агресії Росії проти України. Декілька ЗМІ написали про можливі розбіжності між Зеленським і Байденом. Корреспондент.net розповідає про подробиці.
 
 

“Нічого про Україну без України”

 
Президент України Володимир Зеленський увечері 27 січня провів телефонну розмову із президентом США Джо Байденом. У ході “довгої” бесіди вони обговорили дипломатичні зусилля щодо деескалації ситуації навколо України, а також фінансової підтримки, розповів Зеленський.
 
“Була довга телефонна розмова з Джо Байденом. Обговорили поточні дипломатичні зусилля щодо деескалації і погодили спільні дії на майбутнє. Подякував президенту за військову допомогу, що триває. Обговорили також можливості фінансової підтримки України”, – написав український лідер у Twitter.

 
У звіті про розмову, опублікованому на сайті Білого дому, йдеться, що Байден підтвердив готовність Вашингтона, союзників та партнерів “відреагувати з усією рішучістю”, якщо Росія нападе на Україну. Він також повідомив, що США шукають можливості додаткової підтримки економіки України.
 
“Байден зазначив, що минулого року США надали Україні допомогу з метою розвитку та гуманітарну допомогу на суму понад півмільярда доларів та вивчають можливість додаткової макроекономічної підтримки, щоб допомогти економіці України в умовах тиску, спричиненого нарощуванням військової могутності Росією”, – йдеться у прес-релізі.
 
У повідомленні наголошується, що Байден від імені США висловив підтримку зусиллям щодо вирішення конфлікту у нормандському форматі та висловив сподівання, що переговори в Парижі 26 січня “допоможуть знизити напруженість і просунутися у виконанні мінських угод”.
 
“Лідери обговорили скоординовані дипломатичні зусилля щодо забезпечення європейської безпеки, наголосивши на принципі “нічого про Україну без України”, – також йдеться у повідомленні прес-служби Білого дому.
 
Нагадаємо, що підписані в Мінську угоди, які поклали край активній фазі бойових битв, передбачають у тому числі проведення конституційної реформи, яка б передбачала децентралізацію України, надання автономії “ЛДНР” та їх включення в українське політичне поле.
 
Мінські угоди загалом негативно сприймаються в українському суспільстві, оскільки виконання його пунктів, як вважається, враховують лише інтереси Кремля та дозволить Москві блокувати устремління України щодо вступу до ЄС та НАТО.
 
Деякі спостерігачі припускають, що, нарощуючи військову присутність поблизу українських кордонів і створюючи видимість вторгнення, що готується, Кремль розраховує, що Захід схиляє Україну до виконання Мінська-2, про що російська влада сама регулярно заявляє.
 
 
 

Про які розбіжності говорять інсайдери

 
Як пояснила раніше прес-секретар Білого дому Джен Псакі, телефонна розмова між Байденом та Зеленським є “частиною регулярних контактів з українським урядом” і не передбачає жодних конкретних заяв.
 
“Мета цього дзвінка – швидше просто звірити годинник, аніж… надати якусь конкретну інформацію”, – сказала Псакі.
 
Однак дзвінок став приводом для пересудів у західних ЗМІ про можливі розбіжності у підходах двох лідерів до врегулювання ситуації, що виникла. Києву та Вашингтону довелося виступати зі спростуваннями.
 
Американський телеканал CNN повідомив, що телефонні переговори відбулися “не дуже добре”. Глави держав не зійшлися в оцінці загрози можливого вторгнення Росії, анонімно сказав телеканалу високопосадовець в Україні.
 
За словами співрозмовника, Байден попередив Зеленського, що російська атака неминуча і може статися ближче до кінця лютого, коли ґрунт достатньо промерзне. Проте президент України відповів, що загроза Росії залишається “небезпечною, але неоднозначною” і не факт, що російський напад насправді станеться.
 
Американський президент також повідомив українського колегу, що щодо вступу України до НАТО не намічається жодного прогресу.
 
Крім того, як пише CNN, Байден повідомив, що США не запропонують Україні значно більшої військової допомоги, ніж надають.
 
При цьому Зеленський, за даними телеканалу, закликав Байдена “остудити риторику”, оскільки паніка може завдати економічної шкоди.
 
Прес-секретар Ради національної безпеки США Емілі Хорн назвала цю інформацію такою, що не відповідає дійсності.
 
“Це неправда. Президент Байден заявив, що існує реальна ймовірність того, що росіяни можуть вторгнутися в Україну в лютому. Раніше він заявляв про це публічно, і ми попереджали про це протягом кількох місяців. Повідомлення про щось більше або відмінне від цього повністю хибні”, – написала вона у Twitter.

 
Повідомлення про те, що Байден попередив про неминучість російського вторгнення, заперечує і речник президента України Сергій Никифоров. “Ці повідомлення абсолютно не відповідають дійсності”, – написав він у Facebook.
 
Впливове видання Axios, що має зв’язки у вищих ешелонах американської влади, повідомляє, посилаючись на три джерела, поінформовані про зміст розмови Байдена та Зеленського, що обидва лідери вступили до словесної баталії з приводу того, наскільки близька і неминуча загроза російського вторгнення.
 
“Коли Зеленський заперечив застереження Білого дому про “близьку та неминучу загрозу”, Байден вказав на ймовірність того, що Росія зробить вторгнення після того, як замерзне ґрунт, і сказав, що саме тому США відправляють таку кількість озброєння”, – пише видання.
 
При цьому Axios зазначає, що три джерела розійшлися у питанні про те, як точно висловився Байден у відповідь на репліку Зеленського.
 
Сполучені Штати та НАТО передали Росії письмову відповідь на її вимоги щодо “гарантій безпеки”. Основне питання, поставлене Москвою, залишилося незадоволеним – Україну не залишать без права вступити до Північноатлантичного альянсу.
 
Про те, що за цим буде – докладно в матеріалі “Конфлікт неминучий”: оцінки відповіді Заходу Москві.
 
 
Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Джерело: https://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/4441785-besida-baiden-zelenskyi-zmi-pyshut-pro-superechku

Від Admini4