Новини України - Постійний терор: Шахеди атакують фізично і психологічноПостійний терор: Шахеди атакують фізично і психологічно

Що не так з відео з Алабуги Нещодавно російські пропагандисти показали відео із заводу в Алабузі, де виробляють дрони-камікадзе для терору українських міст. Росіяни продемонстрували процес складання і загалом план заводу.
Пропагандистський ролик було опубліковано в Telegram. У мережі звернули увагу, що до виробництва БПЛА росіяни залучили багато жінок та студентів, яких заманили на завод нібито “для навчання”. Крім того, у відео демонструються рекордні потужності з виробництва Шахедів. Окупанти навмисне не приховують масштаби виробництва, щоб залякати весь цивілізований світ.
Але експерти зауважують, що з цим відео все не так і просто. Військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко переконаний: демонстрація виробництва Shahed-136 в Алабузі мала насамперед психологічний характер. Аналітик підкреслює, що нам не показали абсолютно нічого нового. Але наочність має страшну силу для людей вразливих і позбавлених критичного мислення.
Аналітик Юрій Богданов у своєму Telegram-каналі зауважує важливу деталь: одразу після виходу пропагандистського ролика Україну атакували сотні Шахедів, нібито підтверджуючи тезу про масованість виробництва БпЛА. Росіяни, пише він, ведуть проти тилу в першу чергу психологічну війну. “Так, фізичні збитки є і вони неминучі. Але ціль номер один – зламаний дух і психіка. Тому у них і “співпадають” сюжети про “мільярди дронів” (і їх розгін) і масовані атаки”,– пише Богданов. Він додає, що росіяни намагаються сіяти в суспільстві зневіру, паніку і ворожнечу. А для цього треба тиснути на психіку, пише Богданов.
Але не варто заплющувати очі на той факт, що росіяни дійсно вкладаються у розробку та покращення ударних БпЛА. Та й виробництво теж нарощують. Проблема як в кількості, так і якості За словами президента Володимира Зеленського, Росія планує вийти на запуск 700-100 Шахедів на добу. В ефірі Radio NV заступник Генерального директора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський каже, що вже у серпні Росія може почати використовувати до 1000 Shahed-136 за один масований обстріл.
Однак не всі з цим погоджуються. Коваленко у своєму Telegram-каналі пише, що в РФ виробництво ударних дронів Shahed-136 і БпЛА-обманок Гербера, Пародія дійсно продовжує зростати. Однак не без нюансів. “Добова видача готової продукції Shahed-136 становить понад 100 одиниць, плюс-мінус 10-15%. Нюанс у цій категорії в тому, що варіативності в мінус більше, ніж у плюс, оскільки Shahed-136 в РФ практично повністю виробляється шляхом контрабандних постачань, лише з незначним імпортозаміщенням”,- стверджує аналітик. За його словами, виробництво Shahed-136 в Росії залежить від постачань іноземних комплектуючих більш ніж на 85%, з яких приблизно 65% – китайська продукція, решту 35% не може заповнити навіть КНР.
А от простіших БпЛА роблять більше Коваленко запевняє, що добове виробництво дронів-приманок Гербера/Пародія перевищує 100 одиниць, і виробництво подібних “пустушок” зросло приблизно на 15%, оскільки ці дрони дешеві.
При їхньому виробництві використовуються менше критично важливих компонентів з-за кордону, в основному, ті, які можна “замістити легкою контрабандою”, або прямим постачанням з Китаю.
Таким чином, пише Коваленко, сумарне виробництво Шахедів та дронів-обманок на добу наразі становить до 230 одиниць. З урахуванням тенденцій, він не виключає, що добовий показник серпня складе 250, вересня 280, жовтня 310, листопада 350, грудня 490-500. Але це відбудеться за умови стабільних постачань деталей і безперервного виробництва.
Втім є ще одна проблема з Шахедами – їхня модернізація. Аналітик, авіаексперт Костянтин Криволап в ефірі Radio NV зауважив, що російські дрони стали більш точним інструментом ударів.
За словами експерта, у ворога з’явилися дрони-розвідники, з оптикою, з системами зв’язку, з двоканальним зв’язком. Тобто Шахед нового покоління не тільки бачить і передає інформацію, але ще й отримує команди, куди йому “веслувати”, каже Криволап.
Він додав, що дрон-розвідник кружляє на висоті 500-600 метрів та обходить наші засоби протиповітряної оборони. Також, зауважив експерт, з’явилися дрони, які мають можливість перепрограмуватися в процесі польоту.
Та навіть дрони-“обманки” вже не такі безпечні, як раніше. Ще в лютому цього року російські військові почали оснащувати Гербери бойовими частинами, хоча раніше ці безпілотники використовували лише для відволікання української ППО.
Тому питання з Шахедами треба вирішувати кардинально, кажуть експерти. Алабуга – легітимна ціль Як пише Юрій Федоренко, командир 429 окремого полку безпілотних систем “Ахіллес”, у найближчий перспективі ворог буде використовувати тактику “шахедного терору” цивільного населення. Мета ворога – сіяти паніку, додає військоівий. Хмизу у жар додають новини та відео про масштабування виробництва шахедів, зокрема, демонстрація виробництва Shahed-136 в Алабузі, зазначає Федоренко.
Тому не варто забувати, що цей завод в Алабузі є абсолютно легітимною військовою ціллю, бо безпілотники типу Shahed використовуються росіянами як зброя терору. “Терорист – це не тільки той, хто, власне, завдає удару: підбурювач і той, хто готує терориста, його зброя – також терористи. Ба більше, удари по підбурювачах і організаторах бажаніші, ніж удари по рядових терористах”,– написав військовий оглядач Ігаль Левін в своєму Telegram-каналі. Коваленко теж пише, що Україна має привід концентрувати удари далекобійними дронами на Алабузі. На його думку, варто звернутися до Дональда Трампа із запитом щодо сухопутних пускових установок для Tomahawk – Typhon. “Як би це дивно не звучало, але саме ці кадри можуть також посприяти дуже непростому завданню примарного, малоймовірного, але все ж отримання Україною цих засобів ураження”,- пише Коваленко. Дронами можна до нескінченності бомбити Алабугу, пише Коваленко, але ось одноразовий приліт 3-4 Tomahawk з бойовою частиною по 450 кг вибухової речовини – це зовсім інший ефект.
Аналітик зауважив, що Москва в черговий раз плює в обличчя Дональду Трампу, коли хвалиться тим, наскільки вони масштабували засоби вбивства простих українців. На його думку, це чергова демонстративна ляпас мирним ініціативам Вашингтона. “Якби не деякі наші істерички, які впали в ступор від вигляду Shahed-136, то можна було б однозначно сказати, що цим репортажем окупанти навіть інформаційно підіграли нам”,- переконаний Коваленко. Валерія Шипуля